reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowejReklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl


REKLAMA - TEL-MAX - telefony komórkowe, nowe i używane


Partner gazety internetowej iJarocin.pl

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

Reklama internetowa - Zamów reklamę!

Reklama internetowa w gazecie
Piątek
19
kwiecień
2019
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Reklama internetowa - Zamów reklamę!
Jarocin

Złożyli kwiaty na Skwerze Pamięci

2018-09-05 08:09:00

Pierwszy raz jarocińskie obchody wybuchu II wojny światowej odbyły się na Skwerze Pamięci. Uroczystości rocznicowe na skwerze poprzedziła msza św. w intencji ofiar II wojny światowej odprawiona w kościele pw. Chrystusa Króla.

1 września przy pamiątkowych tablicach, znajdujących się na skwerze przy skrzyżowaniu ulicy Wrocławskiej i Dąbrowskiego w Jarocinie, złożono kwiaty i zapalono znicze. W ten sposób władze samorządowe gminy Jarocin, organizacje kombatanckie, przedstawiciele szkół, harcerze oraz służby mundurowe uczciły poległych, podczas tego konfliktu zbrojnego, mieszkańców Ziemi Jarocińskiej.

 

Skwer Pamięci to miejsce związane z tragicznymi losami jarociniaków w XVIII, XIX i XX wieku. Umieszczona przy wejściu na skwer tablica informuje, że znajdował się tam cmentarz, na którym dokonywano pochówków mieszkańców Jarocina zmarłych w czasie epidemii cholery, a także pierwszych ofiar II wojny światowej.

 

1 września 1939 r., kiedy wybuchła II wojna światowa, zostały wysadzone w powietrze  wiadukty kolejowe przy Al. Niepodległości. Została odcięta droga do jarocińskich cmentarzy: katolickiego i ewangelickiego. Wówczas to znów w tym miejscu zaczęto chować zmarłych. Na początku września 1939 roku na terenie dawnego cmentarza cholerycznego pochowano pierwsze wojskowe ofiary II wojny światowej: por.  Zbigniewa Grochowskiego-Grekowicza oraz por. Andrzej Wanke. Obecnie ich szczątki spoczywają na cmentarzu katolickim. Przez niektórych badaczy historii Jarocina ten przedwojenny plac jest wskazywany jako miejsce pochówku zwłok jarocinianki Pelagii Niewrzędowskiej  - pierwszej na Ziemi Jarocińskiej ofiary II wojny światowej, która zginęła przy lesie Tumidaj.  - Przez wiele lat miejscem, w którym oddawaliśmy hołd bohaterom II wojny światowej był obelisk znajdujący się 200 metrów stąd - w park nazywanym od 1979 r. Parkiem Zwycięstwa, a wcześniej, po II wojnie światowej Parkiem Bohaterów Stalingradu. Tak oto w okresie PRL-u zacierano niewygodną dla ówczesnych władz historię Polski i historię Jarocina – powiedział podczas uroczystości burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. - W 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przywracamy parkowi przy skrzyżowaniu ulic Śródmiejskiej i Hallera historyczną, nadaną w 1923 r.  nazwę: hrabiego majora Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego. Już wkrótce stanie tam pomnik dowódcy jarocińskich powstańców wielkopolskich, a miejsce to będzie opowiadało swoją historię ściśle związaną z udziałem jarociniaków w powstaniu – podkreślił włodarz gminy.

 

W ubiegłym tygodniu uchwałą Rady Miejskiej w Jarocinie skwer przy skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Dąbrowskiego został nazwany Skwerem Pamięci. Znajdująca się przy wejściu tablica, przywołuje pamięć o jarociniakach, którzy zmarli w wyniku tragicznych epidemii w XVIII i XIX wieku. Znajdują się tu także podświetlane tablice, na których wspomina się jarociniaków, walczących i poległych na frontach II wojny światowej, więzionych obozach koncentracyjnych i gettach, wypędzonych i wywiezionych na roboty przymusowe.

 

 


FotorelacjaReklama internetowa w gazecie


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.


Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie

Reklama internetowa w gazecie


Polub nas na Facebooku

Reklama internetowa w gazecie

iJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet