31

Taekwondo olimpijskie

W Olsztynie zdobyli 13 medali!

2018-12-11 11:50:34

Trzynaście medali, trzy złote, cztery srebrne i sześć brązowych, wywalczyli zawodnicy MUKS Białe Tygrysy Jarocin w Pucharze Polski Baltic Cup – Olsztyn Cup 2018. Na najwyższym stopniu podium stanęły Maja Bierła oraz dwukrotnie Martyna Stasik, ze zdobycia srebrnych krążków cieszyć mogły się Alicja Kowańdy, Marta Stasik, Aleksandra Szymczak i Joanna Szymczak, natomiast z brązowymi medalami do Jarocina wróciły Alicja Kowańdy, Julia Naskręska, Natalia Wosiek, Emilia Jędrzejczak oraz dwukrotna medalistka Weronika Szymańska.

Ponad 700 zawodniczek i zawodników z 56 klubów z Polski i Rosji, wystartowało w Pucharze Polski Baltic Cup – Olsztyn Cup 2018, turnieju wyższej kategorii P2, rozpoczynającym rywalizację w rankingu Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego już na 2019 rok. W gronie startujących osób nie mogło oczywiście zabraknąć zawodników MUKS Białe Tygrysy Jarocin, którzy do Olsztyna udali się w bardzo licznym, bo 24-osobowym składzie.

Pierwszego dnia do rywalizacji w olsztyńskiej hali Urania przystąpili juniorzy oraz kadeci. W tym dniu najlepiej wypadła zdobywczyni złotego medalu, Martyna Stasik (junior, - 46 kg), która po ciężkim boju w półfinale pokonała Patrycję Januszko z AZS UWM Olsztyn, natomiast w finale rozgromiła przewagą techniczną Hannę Gaworecką z UKLS Borne Sulinowo. Ze srebrnego medalu mogła się cieszyć Alicja Kowańdy (junior, - 59 kg), która po dwóch wygranych, dopiero w finale musiała uznać wyższość Julii Sereda z AZS AWF Warszawa. Na najniższym stopniu podium uplasowały się natomiast Natalia Wosiek (junior, - 63 kg) oraz Weronika Szymańska (junior, - 46 kg). W drodze po medal Natalia Wosiek wygrała dwa pojedynki, w tym ćwierćfinałowy z Matyldą Marcinkowską z UKS TKD Jarocin, natomiast w półfinale nie sprostała Amelii Frąckowiak z UKS Dragon Długie Stare. Druga z brązowych medalistek, startująca w tej samej kategorii co Martyna Stasik, Weronika Szymańska, wysoko przegrała z Hanną Gaworecką z UKLS Borne Sulinowo.

W tym dniu do rywalizacji przystąpili i wygrali po jednej walce: Patryk Naskręski (junior, - 59 kg) i Eryk Mikołajczak (kadet, - 33 kg). Swoje pierwsze pojedynki przegrali natomiast Maria Gęstwa (junior, - 46 kg), Weronika Smołaga (junior, - 49 kg), Bartosz Gabrysiak (kadet, - 45 kg) i Cezary Trzcieliński (kadet, - 45 kg).

Drugiego dnia zawodów do rywalizacji przystąpiły kadetki oraz seniorzy, a  reprezentanci Białych Tygrysów wywalczyli aż dziewięć medali. Na najwyższym stopniu podium ponownie stanęła Martyna Stasik (senior, - 46 kg) oraz Maja Bierła (kadet, - 29 kg). Martyna w finale swojej kategorii wagowej uporała się z Sylwią Marcinkowską z KS Taeykon Sierpc. Dwie walki stoczyła natomiast kadetka Maja Bierła, która w półfinale bardzo wysoko pokonała Julię Jędrychowską z Start Olsztyn, a w finale minimalnie pokonała drugą z zawodniczek z Olsztyna, Michalinę Skrajny. Srebrne medale wywalczyły natomiast Marta Stasik (kadet, - 33 kg), Aleksandra Szymczak (kadet, - 44 kg) oraz Joanna Szymczak (kadet, - 47 kg). Marta Stasik po dwóch wygranych, w finale uznała wyższość Anity Kamińskiej z AZS OŚ Poznań. Po trzy walki wygrały siostry – bliźniaczki Aleksandra i Joanna Szymczak. Aleksandra w finale przegrała z Julią Nowak z UKS Szakal Jeżyce Poznań, a Joanna uległa Mai Maroszek z AZS AWF Wrocław. Na trzecim stopniu podium uplasowały się Alicja Kowańdy (senior, - 62 kg), Julia Naskręska (senior, +73 kg), Weronika Szymańska (senior, - 46 kg) oraz Emilia Jędrzejczak (kadet, - 33 kg). Alicja Kowańdy po zwycięstwie w pierwszej walce, w półfinale uległa Karolinie Ziejewskiej z AZS UWM Olsztyn. Po zwycięstwie w pierwszej walce, w półfinale przegrała również Emilia Jędrzejczak, którą pokonała startująca w tej samej kategorii wagowej klubowa koleżanka Marta Stasik. Bardzo blisko zwycięstwa w półfinale była Weronika Szymańska, która jednym punktem przegrała z Sylwią Marcinkowską z KS Taeykon Sierpc. Na półfinale swój start zakończyła również Julia Naskręska, która uległa Oliwii Stołowskiej z AZS AWF Warszawa.

Po jednej walce wygrały kadetki Michalina Wróbel (- 41 kg), Klaudia Krukowska (- 37 kg) oraz Natalia Sobczak (- 55 kg), natomiast po porażkach w pierwszych starciach z dalszej rywalizacji odpadły: kadetki Klaudia Łyskawa (- 44 kg), Julia Jędrzejczak (- 33 kg), młodziczki Anita Murawska (- 30 kg), Zuzanna Szymkowiak (- 27 kg) oraz seniorka Zuzanna Kaczmarek (- 57 kg).

Józefina Nowaczyk-Wróbel (trener MUKS Białe Tygrysy Jarocin): - Jeżeli chodzi o pierwszy start zaliczany już do rankingu PZTO na 2019 ten start oceniłabym w skali szkolnej na 4 z dużym plusem. Oczywiście cieszę się ze zdobyczy medalowych, ale ja zawsze staram się przekazać moim podopiecznym, że najważniejsze, żeby oni cały czas podnosili swoje umiejętności i umieli je sprzedać w walce, a wyniki same przyjdą. A niestety w Olsztynie zaliczyliśmy kilka „spektakularnych” wpadek, bo myślę, że spokojnie mogliśmy wygrać z trzy – cztery walki, a wtedy tych medali byłoby nie 13, a 16 czy 17. Cieszę się jednak, że stało się to w takim momencie, gdyż do imprez mistrzowskich zostało nam około pięć miesięcy, więc spokojnie będziemy mogli te błędy eliminować. Oczywiście musimy również pamiętać, że w naszym klubie wielu zawodników przeszło do starszych kategorii wiekowych i tak. np. bardzo liczny u nas rocznik 2007 wszedł do kadeta, a dwie dziewczyny z rocznika 2004 do juniora. Dla takich zawodników jest to ogromny przeskok, gdy trzeba rywalizować z zawodnikami często o dwa lata starszymi, więc od tych zawodników nie należy od razu wymagać jakiś szczególnych wyników sportowych. Oni muszą poznać swoich rywali i przekonać się na własnej skórze, że są oni również do pokonania. Jeżeli chodzi o kolejne starty, to na początku stycznia mamy również bardzo ważny start w Pucharze Polski w Zalasewie koło Swarzędza. Będzie to drugi turniej wyższej kategorii P2, więc będzie można w nim znowu zdobyć dużo punktów do rankingu PZTO. Oczywiście, ze względu na termin jego rozgrywania (5-6 stycznia) najważniejszym elementem będzie odpowiednie przetrenowanie okresu świąteczno – noworocznego i utrzymanie odpowiedniej wagi startowej. My mamy to szczęście, że mamy własny obiekt i postaramy się te wolne dni wykorzystać na maksa.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.