reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

PsiaArka Krotoszyn - Szkolenie Psów
Reklama firmy Inspiro Design oferująca szeroką gamę płytek ceramicznych

Zapytaj prawnika
Reklama - ogłoszenie o pracęPartner gazety internetowej iJarocin.pl
Reklama internetowa w gazecie


Jarocin

Sztuka haftowania pod okiem Stanisławy Kowalskiej

2018-01-26 09:01:00

Zdjęcie: Archiwum
W Jarocinie odbyły się warsztaty wykonania czepców ludowych, podczas których uczestnicy poznali nazewnictwo, materiały i narzędzia potrzebne do stworzenia czepca. Tajnikami sztuki "czepkarskiej" dzieliła się Stanisława Kowalska - hafciarka z Goliny.

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, dzięki dofinansowaniu MKiDN, zorganizowało w 2017 roku warsztaty haftowania i układania czepców ludowych. Warsztaty poprowadziła Stanisława Kowalska, hafciarka z Goliny. Zajęcia odbywały się w Jarocińskim Ośrodku Kultury kilka razy w miesiącu od stycznia do grudnia 2017 roku. Była to jedyna w regionie możliwość zaprojektowania, wyhaftowania i uszycia czepca ludowego z tiulu lub z płótna haftowanego techniką nasnuwaną (tzw. snutką golińską). Warsztaty rozpoczęły się w styczniu i trwały cały rok, do grudnia 2017 roku. Koordynatorem była Anna Rospondek, hafciarka, animatorka kultury i członkini Kapeli z Kociny. W zajęciach wzięło udział 14 osób, m.in. hafciarki i krawcowe, szyjące na co dzień stroje ludowe dla dzieci i dorosłych z zespołów regionalnych w Południowej Wielkopolsce. Na warsztatach dostępne były materiały i przyrządy do stworzenia tego dzieła kultury tradycyjnej, a przede wszystkim nieoceniona wiedza i doświadczenie pani Stanisławy Kowalskiej, która trudni się tą sztuką już ponad 40 lat. W 2015 roku CKiS w Kaliszu nagrał film z jej udziałem o tradycji czepkarskiej w regionie. Czepce tradycyjnie były noszone na wsiach przez kobiety zamężne i wdowy aż do początków XX wieku. Był to jeden z nielicznych elementów zdobniczych stroju ludowego w Wielkopolsce, stąd tak wielka różnorodność i precyzja w ich tworzeniu.

 

Podczas tegorocznych warsztatów uczestnicy uczyli się, czym jest czepiec ludowy, jakie są jego rodzaje, jakie występowały w Południowej Wielkopolsce. Poznali nazewnictwo, materiały i narzędzia potrzebne do stworzenia czepca. Następnie uczestniczyli w etapach jego tworzenia: projektowaniu, rysowaniu, kalkowanie wzorów; wycinaniu poszczególnych elementów i haftowaniu, krochmaleniu i prasowaniu, układaniu ryszki, układaniu czepca i zszywaniu denka i band, czyli długich ozdobnych szarf. Każdy z uczestników zajęć wyhaftował dla siebie jeden czepiec.

 

W warsztatach wzięli udział: Anna Rospondek z Kociny, koordynatorka warsztatów, Genowefa Dopierała hafciarka z Jarocina, Janina Haak krawcowa z Grodziska, Janina Hendler hafciarka z Wilkowyi, Donata Kaczocha członkini zespołu „Głogowianie” z Głogowy (gm. Raszków), hafciarki z Goliny: Emilia Kulka, Zofia Talarowska i Danuta Wróbel, Urszula Ligenza, Dorota Sieraczek i Ewelina Śpigiel z Kociny (gm. Sośnie), Ewa Marszałek z Nowej Wsi i Jolanta Poczta z Rozdrażewa, córka i siostra znanej w regionie twórczyni kwiatów z bibuły, Haliny Wałęsy, a także Magdalena Wieczorek, dyrektor biblioteki w Kępnie, której prababcia wyszywała czepce ludowe. Wśród uczestników znalazł swoje miejsce Jerzy Kraszkiewicz z Zespołu „Tursko” (gm. Gołuchów).

Te kilkanaście osób, które przez cały rok wykonały żmudną pracę, zyskały nowe umiejętności. Być może zostaną następcami Stanisławy Kowalskiej, nestorki zawodu czepkarskiego.

Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Mistrzyni czepców. Warsztaty haftowania i układania czepców Stanisławy Kowalskiej z Goliny”.

 
Źródło: jarocin.pl

REKLAMA - TEL-MAX - telefony komórkowe, nowe i używane


< Reklama internetowa w gazecie
Napisz list do naszej gazety internetowej

Reklama internetowa w gazecie
Reklama lombardu w Jarocinie
Reklama strony WWW
Autopromocja zakładki taxi

Reklama internetowa w gazecie
Reklama internetowa w gazecieiJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet