reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowejReklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl


REKLAMA - TEL-MAX - telefony komórkowe, nowe i używane


Partner gazety internetowej iJarocin.pl

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

Reklama internetowa - Zamów reklamę!

Reklama internetowa w gazecie
Piątek
19
kwiecień
2019
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Reklama internetowa - Zamów reklamę!
Jarocin

Święto Wojska Polskiego

2018-08-16 07:09:51

W jarocińskich koszarach odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Podczas ceremonii żołnierze odebrali nominacje na wyższe stopnie oraz nagrody. Święto połączono z Dniem Otwartych Koszar, podczas których chętni mogli zapoznać się ze sprzętem, jakiego na co dzień używają żołnierze z Jarocina.

Święto wojska obchodzone jest w wielu krajach. Szczególny charakter nadały mu narody, które doświadczyły wojen, zaznały goryczy klęski, obcej okupacji, stanęły w obliczu utraty niepodległości lub tę niepodległość na pewien czas utraciły. Tak jest i w Rzeczypospolitej Polskiej, która, jak żadne z państw, musiała toczyć zacięte boje o wolność.

 

By uczcić żołnierskie święto, do jarocińskich koszar przybyło wielu gości. Podczas swojego wystąpienia włodarz gminy Jarocin zwrócił uwagę na to, że dzisiejsze obchody Święta Wojska Polskiego mają wyjątkowy charakter, ponieważ przypadają w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. -Dla nas, jarocinian równie duże znaczenie ma także druga, setna rocznica – rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego– podkreślił burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. -Choć od tamtych wydarzeń minął wiek, jako Wielkopolanie nie możemy zapomnieć, że Powstanie zaczęło się właśnie tu, w Jarocinie. To przecież dokładnie w tym miejscu, w jarocińskich koszarach grupa żołnierzy podniosła bunt, w efekcie którego powstała pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska. W krótkim czasie Jarocin stał się ważnym zapleczem powstania wielkopolskiego– dodał burmistrz Jarocina. Włodarz gminy podkreślił, że Jarocin energicznie i zdecydowanie przystąpił do działań zbrojnych. Jarocińscy powstańcy już od pierwszych dni walk znajdowali się wszędzie tam, gdzie wymagała tego sytuacja, niejednokrotnie przyczyniając się do zahamowania naporu niemieckiego.  Z Jarocina wyruszyło pięć tak zwanych „latających kompanii”, które walczyły na wszystkich frontach powstania. Jarocińscy żołnierze podejmowali działania w Ostrowie, Krotoszynie, Zdunach, Rawiczu, Zbąszyniu czy Nakle. Walcząc o wolną Polskę, nie bali się położyć na szali wartości najwyższej, życia. -Dziś, żyjąc w niepodległym kraju, pielęgnujmy pamięć o bohaterach tamtych dni –mówił burmistrz Pawlicki. Z okazji święta włodarz gminy Jarocin życzył żołnierzom, by nigdy nie zabrakło im  największych skarbów, które otrzymali w spadku po poprzednich pokoleniach: męstwa, honoru, poświęcenia, lojalności i miłości do Ojczyzny. - A tę patriotyczną spuściznę, niech wspiera nowoczesność, abyście jak najlepiej mogli służyć Polsce, Europie i Światu –podkreślił Adam Pawlicki.

 

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę „Cudu nad Wisłą”, zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zwieńczeniem obchodów była wizyta na cmentarzu parafialnym w Jarocinie, gdzie złożono kwiaty pod obeliskiem ku czci wszystkich poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej oraz zapalono znicze na grobach żołnierzy - uczestników Bitwy Warszawskiej, którzy są pochowani w Jarocinie.

 

 

 FotorelacjaReklama internetowa w gazecie


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.


Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie

Reklama internetowa w gazecie


Polub nas na Facebooku

Reklama internetowa w gazecie

iJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet