31

Taekwondo olimpijskie

Świetny występ Zuzanny Kaczmarek

2018-03-12 08:03:00

Zawodniczka MUKS Białe Tygrysy Jarocin - Zuzanna Kaczmarek, zajęła piąte miejsce w Pucharze Świata w taekwondo olimpijskim Slovenia Open 2018. Start w słoweńskim Mariborze był jednocześnie jej debiutem w kategorii senior na arenie międzynarodowej. W tych samych zawodach wystartowały jeszcze trzy reprezentantki Białych Tygrysów: kadetka Aleksandra Szymczak oraz juniorki Alicja Kowańdy i Natalia Wosiek, które przegrały swoje pierwsze pojedynki.

Ponad 700 zawodniczek i zawodników wystartowało w tegorocznej edycji turnieju rangi Pucharu Świata, Slovenia Open 2018. W tym gronie znalazła się czteroosobowa ekipa Białych Tygrysów Jarocin w składzie: Aleksandra Szymczak (kadet, kat. wagowa -37 kg), Alicja Kowańdy (junior, kat. wagowa -59 kg), Natalia Wosiek (junior, kat. wagowa -59 kg, powołana na te zawody w skład reprezentacji Polski) oraz Zuzanna Kaczmarek (senior, kat. wagowa -57 kg).

Z grona jarocińskich zawodniczek zdecydowanie najlepiej wypadła najstarsza z tego grona, osiemnastoletnia Zuzanna Kaczmarek, która tym startem debiutowała w rywalizacji międzynarodowej w kategorii seniora. Zuzanna nie przestraszyła się starszych i zdecydowanie bardziej utytułowanych rywalek, i zupełnie niespodziewanie wywalczyła bardzo wysokie, bo 5. miejsce. Zdobyła tym samym pierwsze punkty do rankingów światowego i olimpijskiego, prowadzonych przez World Taekowndo, a już kolejne do rankingu prowadzonego przez Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego. Zawodniczka z Jarocina w pierwszej rundzie pokonała bardzo wysoko (15:0) reprezentantkę Chorwacji Luciję Saravanja, natomiast w drugiej pokonała rozstawioną z nr 7 Nadinę Mayerhofer z Austrii 7:20. W walce ćwierćfinałowej Zuzanna musiała się mierzyć natomiast z turniejową „dwójką”, niezwykle utytułowaną, uczestniczką m. in. Igrzysk Olimpijskich w Rio, Caroleną Carstens z Panamy. I zupełnie niespodziewanie dla osób obserwujących walkę, Zuzanna zawalczyła bez żadnej tremy i niezwykle agresywnie, czym zmusiła rywalkę do sporego wysiłku. Jarocinianka ostatecznie przegrała ten pojedynek 8:11, ale zebrała wiele pochwał i gratulacji.

Słabiej tym razem wypadły młodsze zawodniczki Białych Tygrysów. Kadetka Aleksandra Szymczak uległa minimalnie w pierwszej walce Niemce Aylin Kocabas 5:6. W rywalizacji juniorskiej, w jednej kategorii wagowej spotkały się Alicja Kowańdy i Natalia Wosiek. Alicja uległa 3:0 zawodniczce z Czech, Natalii Banesovej, natomiast Natalia przegrała poprzez nokaut techniczny (różnicą 20 pkt.) z Serbką Aleksandrą Perisic, późniejszą srebrną medalistką tej kategorii wagowej.

Komentarz Józefiny Nowaczyk-Wróbel – trener MUKS Białe Tygrysy Jarocin: Zarówno ja, jak i osoby z władz Klubu, jesteśmy niezwykle zadowoleni z wyniku osiągniętego na tych zawodach przez Zuzannę. Znamy bowiem specyfikę taekwondo, znamy inne zawodniczki, co przechodziły z juniora do kategorii seniora i najczęściej dopiero po kilku, czy nawet kilkudziesięciu startach, udawało się wygrać jakąś walkę. Podkreślam szczególnie wygrywanie walk, gdyż jest to czynnik niezbędny, aby punkty za wywalczone miejsce zostały naliczone w rankingach światowym i olimpijskim. Tym razem nie byłam na zawodach, ale wszystkie walki obserwowałam poprzez transmisję internetową i szczególnie duże wrażenie zrobiła na mnie postawa Zuzy, w notabene przegranej walce, z zawodniczką z Panamy. Carolena Carstens jest bowiem zawodniczka z światowego topu tej kategorii wagowej, 12. w światowym rankingu (13. w olimpijskim), uczestniczką Igrzysk w Rio, Mistrzostw Świata, medalistka turniejów Grand Prix, wielokrotna medalistka Pucharów Świata, więc porażka 8:11 naprawdę na tą chwilę jest dla Zuzy małym Mistrzostwem Świata. Oczywiście też, jak to czynimy zawsze, nie popadamy w super optymizm i nie głosimy, że teraz z każdym startem będzie jeszcze lepiej. Jest to bowiem kategoria senior i mierzymy się z najlepszymi na świecie, mamy więc ustalone z Zuzą, że cały czas pracujemy, startujemy w kolejnych Pucharach Świata, a dopiero gdzieś przy końcu sezonu spokojnie sobie usiądziemy, podsumujemy, ocenimy, no i będziemy ustalać, w jakim kierunku pójdziemy w latach kolejnych. Za pośrednictwem mediów chciałabym również zaapelować, że jeżeli ktoś z Państwa chciałby pomóc Zuzannie, w osiąganiu kolejnych sukcesów to zapraszamy do współpracy i kontaktu z naszym Klubem. Należy bowiem pamiętać, że Zuza jest jedną z nielicznych osób w kategorii seniora, co nie chce się na dzisiaj przenosić do większego miasta i nadal reprezentuje klub z Jarocina, ale z naszego budżetu nie jesteśmy w stanie finansować wszystkiego, co jest potrzebne Zuzi, a wystarczy powiedzieć w skrócie, że jeden start w europejskich turniejach rangi Pucharu Świata to koszt około 2000 - 3000 zł, a tych startów powinno być w roku około 10, do tego dochodzi odpowiednia dieta, suplementy i odżywki, koszty trenera od przygotowania motorycznego, koszty wejścia na siłownię, koszty fizjoterapeuty oraz regeneracji i odnowy biologicznej.

W Mariborze wystartowały również Ola, Ala i Natalia, które tym razem nie sprawiły miłej niespodzianki. Ola i Ala wylosowały przeciwniczki w swoim zasięgu i myślę, że choć jedna z nich powinna rozstrzygnąć losy walki na swoją korzyść. Niestety tym razem okazały się minimalnie słabsze od swoich rywalek i szczególnie możemy mieć ogromny niedosyt odnośnie występu Alicji, gdyż praktycznie ta wygrana walka zapewniałaby jej wyjazd na Mistrzostwa Świata. Pecha w losowaniu miała natomiast Natalia, która trafiła na mocną Serbkę i uległa jej dość wysoko. Natalia będzie miała jednak okazję do rewanżu już za kilkadziesiąt dni, została bowiem powołana do reprezentacji Polski na dwa turnieje: ten w Słowenii oraz na Belgian Open.