reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej

Zapytaj prawnika

PsiaArka Krotoszyn - Szkolenie Psów
Reklama firmy Inspiro Design oferująca szeroką gamę płytek ceramicznych

Reklama internetowa w gazecie
Reklama - ogłoszenie o pracęPartner gazety internetowej iJarocin.pl
Reklama internetowa w gazecie

Czwartek
13
grudzień
2018
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Jarocin

Stanie pomnik pamięci Żołnierzy Wyklętych

2018-03-01 12:03:00

Zdjęcie: powiat-jarocinski.pl
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym i obchodzonym co roku, 1 marca. Przy skrzyżowaniu ulic Przemysłowej i Al. Niepodległości w Jarocinie stanie pomnik upamiętniający żołnierzy zamordowanych przez władze komunistyczne.

Święto poświęcone jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Działalność i życie Żołnierzy Wyklętych wpisało się także w historię Jarocina i powiatu jarocińskiego.
 
W miejscu (skrzyżowanie ulic Przemysłowej i Al. Niepodległości), gdzie funkcjonariusze komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa dokonali mordu na ppr. Józefie Rosadzie ps. „Sokół” i kpr. Stanisławie Pawlaku ps. „Sokół” - stanie pomnik upamiętniający tych zamordowanych żołnierzy oraz członków organizacji niepodległościowych „Skrusz Kajdany” i „Biała Róża”, które działały w Jarocinie i na terenie powiatu jarocińskiego.
 
Inicjatorami budowy monumentu są: Stowarzyszenie „Pamięć”, Starostwo Powiatowe w Jarocinie i Rada Powiatu. Patronat honorowy na tym przedsięwzięciem  objęli: wicestarosta Mirosław Drzazga i przewodniczący Rady Powiatu Jarocińskiego Jan Szczerbań.
 
- Bez wahania wsparłem wspólnie z przewodniczącym Rady Powiatu ten projekt. Przez tak wiele lat pamięć o bohaterstwie i patriotyzmie Żołnierzy Wyklętych była zakazana - więc teraz w ten sposób chcemy oddać cześć ich pamięci i odwadze - mówi wicestarosta Mirosław Drzazga.
 
Inicjatorzy projektu podjęli energiczne działania i dzięki temu w krótkim czasie spełnione zostały wszelkie wymogi formalne. Przede wszystkim zyskali także oficjalną zgodę Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie na budowę pomnika i zatwierdzona przez IPN treść inskrypcji, która znajdzie się na tablicy. Obecnie prace są na etapie praktycznej realizacji projektu.
 
 
Źródło: powiat-jarocinski.plReklama internetowa w gazecie
Napisz list do naszej gazety internetowej

Reklama internetowa w gazecie
Reklama lombardu w Jarocinie
Reklama strony WWW
Autopromocja zakładki taxi

Reklama internetowa w gazecie
Reklama internetowa w gazecieiJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet