30

Taekwondo olimpijskie

Rosną kolejne utalentowane Białe Tygrysy

2017-11-14 10:49:04

Jedenaście medali to dorobek zawodniczek i zawodników z MUKS Białe Tygrysy Jarocin w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w taekwondo olimpijskim. Najcenniejsze medale, ze złotego kruszcu, w konkurencji dwuboju technicznego wywalczyły Emilia Jędrzejczak i Michalina Wróbel, natomiast w walce sportowej srebro zdobyła Maja Bierła.

Ponad 150 zawodniczek i zawodników z roczników 2006 i 2007, w tym aż dwunastu reprezentujących barwy Białych Tygrysów Jarocin, wystartowało w rozegranych w Bornym Sulinowie, Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. W najważniejszej imprezie dla tej kategorii wiekowej, punktowanej do Systemu Sportu Młodzieżowego, prawo startu mieli zawodnicy z województw: Wielkopolski, Lubuskiego i Zachodniopomorskiego, którzy rywalizowali w dwóch konkurencjach: obowiązkowo w walce sportowej i dodatkowo w poomsae lub dwuboju technicznym.

Wszyscy zawodnicy Białych Tygrysów wybrali jako dodatkową konkurencję dwubój techniczny i zaprezentowali się w nim z bardzo dobrej strony. Na najwyższym stopniu podium stanęły Emilia Jędrzejczak i Michalina Wróbel, z brązowymi krążkami do Jarocina wróciły Julia Jędrzejczak i Bartosz Gabrysiak, a na czwartych pozycjach, punktowanych również do Współzawodnictwa Sportowego uplasowali się Marta Stasik i Eryk Mikołajczak.

Aż siedem medali wywalczyli zawodnicy z Jarocina w konkurencji walki sportowej. Dopiero w finale swoją pogromczynię znalazła Maja Bierła, którą ostatecznie wróciła z srebrnym krążkiem. Aż sześciu zawodników: Klaudia Łyskawa, Marta Stasik, Michalina Wróbel, Bartosz Gabrysiak, Piotr Gęstwa i Oliwier Sokowicz uplasowało się na najniższym stopniu podium. Poza medalistami i osobami punktującymi do Systemu Sportu Młodzieżowego w Bornym Sulinowie wystartowali również Klaudia Krukowska i Piotr Kliś.

W końcowej klasyfikacji drużynowej MUKS Białe Tygrysy Jarocin z 20 punktami zajął tak nielubiane przez sportowców, 4. miejsce, a zdecydowane zwycięstwo odniósł obecnie najmocniejszy klub taekwondo w Polsce, AZS OŚ Poznań.

Józefina Nowaczyk-Wróbel – trener MUKS Białe Tygrysy Jarocin: dla mnie zawsze impreza mistrzowska, a taką były Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, to najbardziej odpowiedni moment, kiedy mogę podsumować cały rok pracy z tym gronem zawodników. Oczywiście po drodze do tej imprezy były starty w prestiżowych Pucharach Polski, ale ja zawsze staram się przekazywać swoim zawodnikom, że jest jedna impreza główna i to szczególnie w niej chcemy zaprezentować się z jak najlepszej strony. Jeżeli chodzi o start w Bornym Sulinowie to jestem mega zaskoczona postawą moich podopiecznych w dwuboju technicznym. Mimo, że na co dzień nie trenujemy tej specjalności, nie startujemy również w turniejach, gdzie rozgrywana jest ta konkurencja, to zdobycie czterech medali, w tym aż dwóch z najcenniejszego kruszcu to dla mnie olbrzymia niespodzianka. Troszkę niedosytu pozostało natomiast po starcie moich zawodników w najważniejszej dla nas konkurencji, czyli walce sportowej. Oczywiście olbrzymią niespodziankę sprawiła Maja Bierła, która dotarła aż do finału, a po drodze pokonała zawodniczkę z Poznania, z którą jeszcze kilka miesięcy przegrała przez nokaut techniczny, czyli przewagą ponad 20 punktów. Myślę jednak, że z tych sześciu brązowych medali mogliśmy spokojnie z dwa - trzy zamienić na co najmniej srebra. Z drugiej strony należy jednak zauważyć, że z wszystkich medalistów w konkurencji walki sportowej tylko jedna zawodniczka jest z rocznika 2006, natomiast pozostali urodzili się w roku 2007 i jeszcze w przyszłym roku będą startować w tej rangi imprezie. Po tym starcie skupiamy się już na przygotowaniach do dwóch ważnych startów na przełomie roku – najpierw w grudniu wystartujemy w Pucharze Polskie w Olsztynie, a w połowie stycznia, w tej samej rangi imprezie, w Zalasewie koło Swarzędza. Szczególnie dla rocznika 2006 będą to niezwykle ważne starty, gdyż będą oni debiutować w starszej kategorii wiekowej, czyli kadecie i jeżeli chcą liczyć np. na powołania do Kadry Wojewódzkiej to muszą od pierwszego występu walczyć na wysokim poziomie.