reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej

Zapytaj prawnika

PsiaArka Krotoszyn - Szkolenie Psów
Reklama firmy Inspiro Design oferująca szeroką gamę płytek ceramicznych

Reklama internetowa w gazecie
Reklama - ogłoszenie o pracęPartner gazety internetowej iJarocin.pl
Reklama internetowa w gazecie

Środa
12
grudzień
2018
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Jarocin

Rok Pamięci Powstania Wielkopolskiego

2017-11-13 09:03:16

W związku z przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego Rada Miejska w Jarocinie ustanowiła rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

- Dlatego już dziś zapraszam państwa do współtworzenia przyszłorocznych obchodów 100-lecia Narodowego Święta Niepodległości i 100-lecia Powstania Wielkopolskiego - powiedział burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki, podczas jednej z uroczystości patriotycznych na jarocińskim rynku.

 

27 grudnia 1918 roku wybuchło  w Poznaniu Powstanie Wielkopolskie, jedno z nielicznych w historii Polski zwycięskich zrywów, które przyniosło Wielkopolsce niepodległość. Mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej zapisali się chwalebnymi czynami współtworząc sukces organizacyjny i militarny powstania. Już w nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku powstała w jarocińskich koszarach pierwsza w Poznańskiem Rada Żołnierska. Dzięki znakomicie zorganizowanej konspiracji w listopadzie i grudniu 1918 roku udało się stopniowo i bez rozlewu krwi przejąć władzę w mieście czego symbolem stał się dzień 1 stycznia 1919 roku, kiedy to biało-czerwona flaga zawisła na jarocińskim ratuszu stając się widomym znakiem powrotu Jarocina do macierzy.

Pokojowe przejęcie władzy w mieście nie zmniejsza roli Jarocina w działaniach zbrojnych powstania. „Jarocińskie Latające Kompanie” – tym mianem określano 5 kompanii powstańczych, które sformowane zostały na terenie jarocińskiego garnizonu. Brały one udział w walkach zbrojnych na wszystkich frontach powstania, tocząc boje m.in. o Mroczę na północy, Zbąszyń na zachodzie czy Miejską Górkę na południu. Wydarzenia tamtego czasu naznaczone są również ofiarą krwi złożoną przez mieszkańców Ziem Jarocińskiej na ołtarzu wielkiej sprawy jaką było odzyskanie niepodległości. Symbolem tego poświęcenia stała się postać Feliksa Łabędzkiego, mieszkańca Siedlemina, pierwszego poległego powstańca jarocińskiego, który poniósł śmierć w walkach o Mroczę.

Jarocin zaznaczył swoją rolę w Powstaniu Wielkopolskim również poprzez osobę jego pierwszego naczelnego dowódcy – pochodzącego z Mieszkowa mjr Stanisława Taczaka, który był twórcą struktur organizacyjnych armii powstańczej i autorem jej pierwszych sukcesów bojowych.

 

Mijająca w przyszłym roku 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego powinna stać się okazją do godnego upamiętnienia tamtych wydarzeń.Reklama internetowa w gazecie
Napisz list do naszej gazety internetowej

Reklama internetowa w gazecie
Reklama lombardu w Jarocinie
Reklama strony WWW
Autopromocja zakładki taxi

Reklama internetowa w gazecie
Reklama internetowa w gazecieiJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet