reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

PsiaArka Krotoszyn - Szkolenie Psów
Reklama firmy Inspiro Design oferująca szeroką gamę płytek ceramicznych

Zapytaj prawnika
Reklama - ogłoszenie o pracęPartner gazety internetowej iJarocin.pl
Reklama internetowa w gazecie


Jarocin

Powiększą park

2019-01-08 08:01:00

Zdjęcie: Na czerwono zaznaczona została część, o którą powiększony zostanie Park im. majora Zbigniewa hrabiego Ostroróg-Gorzeńskiego w Jarocinie.
Park przy ośrodku zdrowia zwiększy swoją powierzchnię. Koniec prac przewidziano na połowę lutego.

- Przywrócenie parkowi przy ośrodku zdrowia w Jarocinie przedwojennej nazwy – Park im. majora Zbigniewa hrabiego Ostroróg-Gorzeńskiego, było jedynie wstępem do jego rewitalizacji. Chcemy, aby to miejsce stało się kolejnym ważnym punktem, świadczącym o przywiązaniu i czci z jaką jarociniacy podchodzą do bohaterów Powstania Wielkopolskiego – podkreśla burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. W parku rozpoczęły się prace związane z kolejnym etapem jego rewitalizacji.

 

Park podwoi swoją powierzchnię. W najbliższych tygodniach powstaną tu nowe nawierzchnie alejek, zostaną zainstalowane nowe ławki i oświetlenie.  Przede wszystkim pojawią się też tu panele informacyjno-edukacyjne, które będą opowiadały historię tego miejsca i udziału jarociniaków w Powstaniu Wielkopolskim.  Finał tych prac zaplanowany został  na 100. rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego – 16 lutego i przypadającą 15 lutego rocznicę 150. urodzin patrona tego miejsca – Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego.

 

Park założono w okresie międzywojennym i w 1923 r. nadano mu imię hrabiego Gorzeńskiego. Po II wojnie światowej, nazwę zmieniono na Bohaterów Stalingradu, a później Park Zwycięstwa. – Przywrócenie przedwojennej nazwy temu parkowi było jedynie wstępem do jego rewitalizacji. Chcemy, aby to miejsce stało się kolejnym ważnym punktem, świadczącym o przywiązaniu i czci z jaką jarociniacy podchodzą do bohaterów Powstania Wielkopolskiego – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. W miejscu, w którym dziś znajduje się ośrodek zdrowia, w czasie powstania funkcjonowało dowództwo okręgu wojskowego VI obejmującego powiaty jarociński, gostyński, koźmiński, krotoszyński, pleszewski i rawicki. Dowódcą okręgu był major Zbigniew Ostróg-Gorzeński, którego pomnik w otoczeniu rzeźb powstańców stanął w parku w setną rocznicę wybuchu powstania i odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

27 grudnia ubiegłego roku – dokładnie sto lat po tym, kiedy w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, przy pomniku zakopano okolicznościową urnę z ziemią z pól bitewnych, na których krew przelali bohaterowie Jarocińskich Latających Kompanii. 

 

 

REKLAMA - TEL-MAX - telefony komórkowe, nowe i używane


< Reklama internetowa w gazecie
Napisz list do naszej gazety internetowej

Reklama internetowa w gazecie
Reklama lombardu w Jarocinie
Reklama strony WWW
Autopromocja zakładki taxi

Reklama internetowa w gazecie
Reklama internetowa w gazecieiJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet