reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm


Reklama: Materiały budowlane : POLWOS - WITASZYCE


Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Jarocinie.


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

Reklama internetowa - Zamów reklamę!

Reklama internetowa w gazecie
Wtorek
16
lipiec
2019
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Reklama internetowa - Zamów reklamę!
Jarocin

Poszukiwania w podjarocińskich lasach

2019-04-16 12:52:07

Zdjęcie: jarocin.pl
Poszukiwania archiwum policyjnego, omijanie zasadzek, rozszyfrowanie hasła ewakuacji, popis umiejętności strzeleckich – to tylko kilka przygód, które przeżyli uczestnicy I Wielkopolskiego Rajdu Szlakiem Policji Państwowej. To wyjątkowe w skali kraju wydarzenie zorganizowano w podjarocińskich lasach, w sobotę, 13 kwietnia, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Celem rajdu było upamiętnienie funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczpospolitej z Wielkopolski, którzy po napaści ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r. dostali się do niewoli sowieckiej i wiosną 1940 r. zostali zamordowani przez NKWD w Twerze i pochowani w ośrodku wczasowym NKWD we wsi Miednoje. Wiosną 1940 r. Sowieci zamordowali prawie 6 000 wziętych do niewolo w 1939 r. policjantów Policji Państwowej II RP. Rajd upamiętniał jednocześnie przypadającą w 2019 r. 100. rocznicę powołania Policji Państwowej oraz 80. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej.

 

Wydarzenie miało charakter pieszego marszu terenowego, połączonego z elementami gry terenowej i surwiwalu. 8-kilometrowa trasa prowadząca piękną Doliną Lutyni, rozpoczęła się w Słupi, a zakończyła w Witaszycach. - Każdy patrol biorący udział w rajdzie otrzymał plan ewakuacji policjantów Policji Państwowej i ich rodzin na wypadek wybuchu wojny we wrześniu 1939 r. Uczestnicy poruszając się po lesie oraz przemierzając Dolinę Lutyni wykonywali zawarte w planie ewakuacji zadania – informuje Tomasz Cieślak z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. - Musieli wczuć się w dramatyczne wydarzenia rozgrywające się od 1 do 27 września 1939 r. Do rozwiązania organizatorzy przygotowali liczne zagadki, a do pokonania były terenowe przeszkody – dodaje. Członkowie patroli m. in. sprawdzili swoje umiejętności w strzelaniu do tarczy, rzucie granatem, wpadali w licznie zastawiane przez NKWD zasadzki. Byli legitymowani przez żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy sprawdzali dokumenty. Rywalizowali także podczas dynamicznego strzelania z markera paitballowego. Zbierali z poukrywanych na trasie skrytek nieśmiertelniki i repliki symboli historycznych.

 

Po dotarciu na metę, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w pokazie ratownictwa medycznego, a później w pikniku historycznym. We wnętrzach pałacu w Witaszycach przygotowany został pokaz umundurowania i broni przedwojennej Policji. Paweł Murawski z Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariatu w Radomiu przedstawił historię przedwojennej policji, a członkowie grupy zaprezentowali się w historycznym i specjalistycznym umundurowaniu. Poza gościnnym występem Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariatu w Radomiu, którzy zaprezentowali bardzo bogaty program edukacyjny, zaprezentowali się także rekonstruktorzy z Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty z Pleszewa oraz członkowie Wielkopolskiej Kompanii Polskich Drużyn Strzeleckich im. H. Bagińskiego.

 

Najlepsze zespoły biorące udział w przedsięwzięciu otrzymały nagrody rzeczowe. I miejsce w rywalizacji zdobyła drużyna "Smerfy - Dwójka Jarocin" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Witaszyce. II miejsce wywalczyły "Zielone Sowinki" - patrol z Sowiny Błotnej, a III  - "Dwójka Jarocin" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie.

 

Organizatorami rajdu byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie, Gmina Jarocin, Powiat Jarociński, Muzeum Regionalne w Jarocinie.

 

Partnerami rajdu byli: Pałac i Hotel w Witaszycach oraz Słupi, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie, Stowarzyszenie Przyjaciół „Dwójki”, Polskie Drużyny Strzeleckie Kompania Wielkopolska, Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty z Pleszewa, OSP KSRG Witaszyce.

 
Źródło: jarocin.pl


Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.


Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie

Reklama internetowa w gazecie


Polub nas na Facebooku

iJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet