reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

Zapytaj prawnika


PsiaArka Krotoszyn - Szkolenie Psów
Reklama firmy Inspiro Design oferująca szeroką gamę płytek ceramicznych


Reklama - Poradnia Dobry Dietetyk - Piotr KaźmierczakPartner gazety internetowej iJarocin.pl
Reklama internetowa w gazecie

Piątek
19
październik
2018
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Jarocin

Po "Białej niedzieli"

2017-09-26 07:09:00

Zdjęcie: Szpital Powiatowy w Jarocinie
Blisko 150 osób skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych, które 24 września w ramach "Białej Niedzieli", już po raz drugi zorganizował jarociński szpital.

To druga taka akcja w ciągu ostatnich miesięcy. Pierwsza odbyła się w czerwcu i cieszyła się równie dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu. Współorganizatorem "Białej Niedzieli" był powiat, który dofinansował badania z własnego budżetu.

 

Z badań laboratoryjnych, które obejmowały morfologię, poziom cukru i  cholesterolu skorzystało 79 osób. Badanie EKG z pomiarem ciśnienia tętniczego krwi, wagi ciała wraz z konsultacją prof. Jacka Piątka, który oceniał ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych wykonało 17 pań i 6 panów. Na badania cytologiczne przeprowadzone w ramach profilaktyki raka szyjki macicy zgłosiło się 25 pań, a przeprowadził je dr n. med. Włodzimierz Budzyński. Na wyniki tych badań pacjentki będą musiały poczekać.

 

Po raz pierwszy w ramach akcji profilaktycznej konsultacji z zakresu przewlekłej niewydolności żylnej  udzielał dr Krzysztof Gruszczyński. Z jego porad skorzystało 12 osób. Nowością podczas minionej "Białej Niedzieli" były też badania wzroku z zakresu profilaktyki jaskry oraz badanie ciśnienia śródgałkowego. Tego zadania podjęła się dr Alina Budzyńska, a z jej wiedzy skorzystało 20 pacjentów.

 

- Badania okulistyczne i konsultacje z zakresu przewlekłej niewydolności żylnej wprowadziliśmy po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni podczas takich akcji. Chcieliśmy dać szansę tym osobom, które mają  problemy z szybkim dostaniem się do specjalisty. A jak wiadomo- na wizytę u okulisty i chirurga czeka się długo. Ci, którzy skorzystali z tych badań od razu mogą podejmować decyzje odnośnie dalszego leczenia. Przy okazji chciałbym  podziękować za udział i pomoc w organizacji "Białej Niedzieli" całemu zaangażowanemu  personelowi oraz wszystkim powiatowym instytucjom, które nam pomagały - powiedział Leszek Mazurek, prezes szpitala.

 

Z kolei z porad dietetyczki z zakresu prawidłowej diety skorzystało 8 pań, 4 panów i dziecko w wieku 9 lat. Problemy, z którymi zgłaszali się pacjenci, to głównie nadwaga, otyłość oraz cukrzyca. Swoje stanowisko w szpitalu miała też Powiatowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarocinie. Z porad specjalistów z sanepidu skorzystało 10 osób. Pytania dotyczyły przede wszystkim sposobów radzenia sobie z uzależnieniami od alkoholu, tytoniu i środków psychoaktywnych.

 

- Cieszymy się, że i ta "Biała Niedziela" należała do udanych. Dla Zarządu Powiatu - co zawsze podkreślam - najważniejsze jest zdrowie mieszkańców .Szybkie rozpoznanie choroby pozwala na szybką reakcję i uniknięcie dużych strat w zdrowiu. Żyjemy w czasach, w których o choroby nie trudno, dlatego warto takie akcje organizować i warto w nich uczestniczyć. I myślę, że nie było to ostatnie tego rodzaju przedsięwzięcie w naszym szpitalu - dodaje Teodor Grobelny, starosta jarociński.

 

Na badaniach pojawili się pacjenci w przedziale wiekowym od 42 do 80 roku życia, pochodzący z różnych stron powiatu jarocińskiego.

- Z danych zebranych po akcji wynika, że większość, bo prawie 70% osób, które skorzystały z badań profilaktycznych to panie. Widać, że panowie wciąż mają jeszcze opory przed wizytą u lekarza. A to nie jest dobre podejście. Tym bardziej, że jest wiele chorób, na które  statystycznie częściej zapadają mężczyźni. Mam jednak nadzieję, że następnym razem  wygra zdrowy rozsądek - uzupełnia Stanisław Martuzalski, członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego. 

 

W "Białej Niedzieli" wzięła również udział młodzież z  z Liceum Ogólnokształcącego  z przysposobieniem ratownictwo medyczne oraz Liceum Ogólnokształcącego z przysposobieniem wojskowym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. Do jej zadań należała m.in. udzielanie  informacji osobom korzystającym z badań.

REKLAMA - Promedica24 - praca dla opiekunek osób starszych


Reklama internetowa w gazecie
Napisz list do naszej gazety internetowej

Reklama internetowa w gazecie
Reklama lombardu w Jarocinie
Reklama strony WWW
Autopromocja zakładki taxi

Reklama internetowa w gazecie
Reklama internetowa w gazecieiJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet