reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

PsiaArka Krotoszyn - Szkolenie Psów
Reklama firmy Inspiro Design oferująca szeroką gamę płytek ceramicznych

Zapytaj prawnika
Reklama - ogłoszenie o pracęPartner gazety internetowej iJarocin.pl
Reklama internetowa w gazecie


Jarocin

Odnowiono Pomnik Powstańców

2018-01-23 11:01:00

Pod koniec ubiegłego roku zakończyły się prace związane z remontem pomnika Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Jarocinie. To jedno z wielu działań gminy Jarocin, mających na celu upamiętnienie miejsc pochówku osób związanych z okresem wojennym.

- To bardzo ważne, byśmy dbałość o miejsca pamięci  narodowej przekazywali kolejnym pokoleniem. Tak samo, jak pamiętamy o grobach naszych najbliższych powinniśmy pamiętać, o tych, którzy przed laty walczyli o wolność i niepodległość -  uważa Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina dodając, że na działania upamiętniające  miejsca  pochówku osób związanych z okresem wojennym, gmina Jarocin pozyskała w 2017 roku łącznie ponad 90 tys. zł.

Z tych środków odnowiono m.in. pomnik Powstańców Wielkopolskich w Jarocinie, który znajduje się w północnej części cmentarza parafialnego. Wzniesiono go w miejscu pochówku sześciu Powstańców wywodzących się z Ziemi Jarocińskiej. Pomnik został odsłonięty i poświęcony przez ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w grudniu 1924 roku. Przez kilkadziesiąt lat w wielu publikacjach pojawiała się informacja, że tablica zniszczona została przez Niemców w czasie II wojny światowej i dlatego nową odsłaniano w 1948 r. - Już w pierwszym dniu prac okazało się, że to nieprawda, ponieważ odkryta została pierwotna, pochodząca z 1924 r., dobrze zachowana tablica z nazwiskami pochowanych w zbiorowej mogile powstańców – uchyla rąbka tajemnicy Robert Kaźmierczak. - W ramach prac pomnik został  oczyszczony i wypiaskowany, obok zamontowano nowe maszty flagowe oraz nowy ozdobny łańcuch na wejściu. Zadbano też o otaczającą pomnik zieleń i krzewy. - Realizacja zadania kosztowała  blisko 38 tys. zł, a środki na wykonanie prac pozyskaliśmy z budżetu wojewody wielkopolskiego – dodaje z-ca burmistrza Jarocina.

W ramach renowacji miejsc pamięci na terenie gminy Jarocin odnowiony został także pomnik Powstańców Wielkopolskich w Potarzycy, który powstał ku czci dwóch poległych powstańców: Stanisława Talagi i Ignacego Wcześniaka. Po wojnie dołączono tam płytę z nazwiskami 10 osób - ofiar II wojny światowej. Stan techniczny pomnika wymagał podjęcia natychmiastowych prac remontowych. - Gdyby nie pielęgnacja i opieka młodzieży ze szkoły w Potarzycy oraz mieszkańców wsi - z pewnością sytuacja wyglądałaby jeszcze gorzej – podkreśla z-ca burmistrza Jarocina. - Na realizację zadania pozyskaliśmy od wojewody 20 tys. zł – informuje z-ca burmistrza.

Prace renowacyjne nie ominęły także grobu ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Jarocinie. Renowacja grobu zasłużonego dla miasta Jarociniaka także była realizowana dzięki dotacji w wysokości 26 tys. zł. - Dla upamiętnienia zasług księdza Niedźwiedzińskiego, gmina Jarocin ufundowała nową płyta pamiątkową na murze Kościoła Św. Marcina w Jarocinie. Teraz przyszedł czas, by doprowadzić grób księdza Niedźwiedzińskiego do należnego mu stanu, godnego tak wielkiej postaci, jaką był ten kapelan jarocińskich powstańców, burmistrz Jarocina i Honorowy Obywatel naszego miasta -  mówi R. Kaźmierczak.

Samorząd gminy pozyskał także środki na bieżące utrzymanie zbiorowej kwatery żołnierskiej z lat 1920-1921. W kwaterze pochowanych jest 26 żołnierzy w 22 grobach. Na prace porządkowe przeznaczono w ubiegłym roku ok. 5 tys. zł. Gmina Jarocin podejmuje także działania, które mają na celu przeprowadzenie generalnego remontu i renowacji kwatery. Na to jednak potrzebne będą znacznie większe środki.

REKLAMA - TEL-MAX - telefony komórkowe, nowe i używane


< Reklama internetowa w gazecie
Napisz list do naszej gazety internetowej

Reklama internetowa w gazecie
Reklama lombardu w Jarocinie
Reklama strony WWW
Autopromocja zakładki taxi

Reklama internetowa w gazecie
Reklama internetowa w gazecieiJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet