reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowejPsiaArka Krotoszyn - Szkolenie Psów
Reklama firmy Inspiro Design oferująca szeroką gamę płytek ceramicznych

Reklama internetowa w gazecie
Reklama - ogłoszenie o pracęPartner gazety internetowej iJarocin.pl
Reklama internetowa w gazecie

Niedziela
24
czerwiec
2018
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Jarocin

Odkryto starą tablicę

2017-09-08 09:09:59

Zdjęcie: jarocin.pl
Rozpoczął się remont Pomnika Powstańców Wielkopolskich 1918/19 na cmentarzu parafialnym w Jarocinie. Już w pierwszym dniu prac odkryta została pierwotna, pochodząca z 1924 r., dobrze zachowana tablica z nazwiskami pochowanych w zbiorowej mogile powstańców.

Przez kilkadziesiąt lat w wielu publikacjach pojawiała się informacja, że tablicę zniszczyli Niemcy w czasie II wojny światowej i dlatego nową odsłonięto w 1948 r.

 

Na zlecenie samorządu Jarocina prace przy pomniku prowadzi Studio Artystyczno-Konserwatorskie Leonardy Okoń z Bydgoszczy. - W ubiegłym roku złożyliśmy wniosek do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego o dotację na remont pomnika. W maju otrzymaliśmy wiadomość, że środki zostały nam przyznane - wyjaśnia Katarzyna Lewkuń-Kałużna z Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Jarocinie. Na początku września rozpoczął się remont, w ramach którego zostaną wykonane  prace konserwatorskie obelisku, jego ogrodzenia i tablic. Nasadzona zostanie też nowa niska  zieleń, która nie będzie przysłaniała pomnika. - Kilka tygodni temu z panią konserwator porównywaliśmy pomnik w obecnym kształcenie z jego wyglądem ze zdjęć archiwalnych z okresu międzywojennego. Już wtedy ciekawość pani konserwator wzbudzała obetonowana dolna część obelisku, na której w 1948 r. zamontowano nową tablicę z nazwiskami pochowanych w tym miejscu powstańców - mówi Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina.

 

W monografii "Dzieje Jarocina" Eugeniusz Czarny napisał, że tablica przetrwała wojnę. Ks. proboszcz Ignacy Niedźwiedziński tłumaczył Niemcom, że w tym miejscu są pochowani nie tylko powstańcy wielkopolscy, ale i żołnierze niemieccy. Jeden z powstańców nazywał się bowiem Bernau. Później jednak wielokrotnie w różnych publikacjach pojawiała się informacja, że tablica została uszkodzona lub zniszczona przez Niemców. "W czasie okupacji 1939-1945 pomnik nie został zniszczony, uszkodzono tablicę z czarnego marmuru" - podawał Jan Jajor w książce "Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Ziemi Jarocińskiej", cytując kartę ewidencji miejsca pamięci. - Takie dane do dziś są na stronie internetowej www.jarocin.pl, gdyż powieliliśmy kiedyś jedną z wersji. Teraz musimy to zmienić, bo kilka dni temu okazało się, że pod obetonowanym elementem obelisku, pod białą tablicą z czarnymi literami została odkryta tablica z 1924 r. Wykonano ją z granitu określonego przez panią konserwator jako zielony labrador. Zdaniem konserwatorów, to stworzyło idealną sytuację do odtworzenia i przywrócenia pierwotnego wyglądu pomnika - mówi Robert Kaźmierczak. Prace będą zakończone w październiku.Fotorelacja

Źródło: jarocin.pl

Zapytaj prawnika


Reklama internetowa w gazecie
Napisz list do naszej gazety internetowej

Reklama internetowa w gazecie
Reklama lombardu w Jarocinie
Reklama strony WWW
Autopromocja zakładki taxi

Reklama internetowa w gazecie
Reklama internetowa w gazecieiJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet