reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej

Zapytaj prawnika

PsiaArka Krotoszyn - Szkolenie Psów
Reklama firmy Inspiro Design oferująca szeroką gamę płytek ceramicznych

Reklama internetowa w gazecie
Reklama - ogłoszenie o pracęPartner gazety internetowej iJarocin.pl
Reklama internetowa w gazecie

Czwartek
13
grudzień
2018
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Lgów

Nabożeństwo z ceremoniałem wojskowym

2018-02-14 08:58:10

Z inicjatywy Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lgowie, odprawiona została msza św.

Nabożeństwo z ceremoniałem wojskowym odbyło się w 149. rocznicę urodzin majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego oraz w 99. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze kończącego Powstanie Wielkopolskie.

 

Mszę odprawił i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Przemysław Kubiak. Uczestniczyli w niej władze samorządowe z burmistrzem Żerkowa - Jackiem Jędraszczykiem na czele, radni Rady Powiatu Jarocińskiego, rada sołecka Lgowa, delegacje Kół TPPW z Jarocina z prezesem Waldemarem Kwiecińskim i Żerkowa z prezesem Robertem Rogackim, członkowie Klubu Regionalistów Ziemi Jarocińskiej oraz harcerze żerkowskiej 33. Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk im. gen. bryg. S. Taczaka, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Żerkowa i Jarocina, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych im. J. Dziubińskiej w Tarcach, Gimnazjum im. Z. Herberta w Żerkowie, Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie oraz Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Dobieszczyźnie.

 

Nawiązując do czytań mszalnych, ksiądz proboszcz w homilii wspomniał, iż w naszej historii niejednokrotnie sytuacja polityczna powodowała, iż prawdziwi bohaterowie byli odrzucani, podobnie jak swego czasu trędowaci. Na potwierdzenie swych słów przytoczył m.in. losy dowódcy baterii helskiej w kampanii wrześniowej Zbigniewa Przybyszewskiego oraz legendarnego dowódcy Kedywu generała Emila Fieldorfa „Nila”, którzy będąc bohaterami, po wojnie zostali fałszywie oskarżeni i straceni. Po Mszy na przykościelnym cmentarzu odbyła się uroczystość przy kwaterze Gorzeńskich i Skarżyńskich, gdzie wartę honorową wystawili żołnierze batalionu jarocińskiego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego ksiądz proboszcz przewodniczył modlitwie za duszę majora Gorzeńskiego i jego podkomendnych. Następnie zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i znicze. Na zakończenie uroczości poczty sztandarowe oddały honor dowódcy jarocińskich oddziałów powstańczych. Mimo przenikliwego zimna, uroczystościom towarzyszyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Lgowa oraz ziemi żerkowskiej oddając hołd tym, którzy w grudniowe dni poszli walczyć o wolność wielkopolskiej ziemi.Fotorelacja
Reklama internetowa w gazecie
Napisz list do naszej gazety internetowej

Reklama internetowa w gazecie
Reklama lombardu w Jarocinie
Reklama strony WWW
Autopromocja zakładki taxi

Reklama internetowa w gazecie
Reklama internetowa w gazecieiJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet