reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

REKLAMA - TEL-MAX - telefony komórkowe, nowe i używane

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Jarocinie.


Partner gazety internetowej iJarocin.pl

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

Reklama internetowa - Zamów reklamę!

Reklama internetowa w gazecie
Niedziela
24
marzec
2019
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Reklama internetowa - Zamów reklamę!
Jarocin

Historia cmentarza choleryków

2018-04-17 11:04:00

Trwa modernizacja dawnego cmentarza choleryków u zbiegu ulic: Dąbrowskiego i Wrocławskiej. Odnowiony wizualnie skwer stanie się też miejscem pamięci o ofiarach II wojny światowej.

Niewiele osób wie, że na skwerze przy ul. Dąbrowskiego i Wrocławskiej w Jarocinie pochowane zostały pierwsze na Ziemi Jarocińskiej ofiary II wojny światowej – dwie osoby z załogi samolotu „Karaś”, który rozbił się we wrześniu 1939 roku nad Cielczą. Dotychczas mieszkańcom Jarocina miejsce to kojarzyło się z cmentarzem choleryków i taka potoczna nazwa skweru funkcjonuje do dziś. - Pochowano tam mieszkańców Jarocina, których w 1708 roku uśmierciła najprawdopodobniej epidemia dżumy, a 100 lat później pochowano tam ofiary kolejnej epidemii – cholery – podkreśla Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego  Jarocinie. Jak się okazuje ówczesny cmentarz choleryków stał się w kolejnym wieku miejscem pochówku pierwszych ofiar II wojny światowej. - Stało się tak dlatego, że po wysadzeniu wiaduktów kolejowych na Al. Niepodległości przez wojsko polskie 3 września 1939 roku, utrudnione było chowanie ofiar na cmentarzu parafialnym przy Al. Niepodległości, chowano więc je na cmentarzu choleryków – wyjaśnia dyrektor muzeum. Ten fakt stał się kanwą do odtworzenia historycznego miejsca związanego z okresem II wojny światowej w Jarocinie. Dotychczas takim miejscem był Park Zwycięstwa, który jak się okazuje z II wojną światową historycznych związków nie miał.

 

Historia kołem się toczy

Jeszcze do niedawna Park Zwycięstwa, a dziś znów Park im. majora Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego, swe korzenie ma w dwudziestoleciu międzywojennym. Powstał w 1923 r. i nadano mu imię hrabiego Gorzeńskiego, by upamiętniać dowódcę jarocińskich powstańców wielkopolskich - hrabiego Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego, ale również wszystkich mieszkańców gminy Jarocin, biorących udział w tym zrywie niepodległościowym. Po II wojnie światowej, nazwę zmieniono na Bohaterów Stalingradu, a później Park Zwycięstwa. – Przywrócenie w ubiegłym roku przedwojennej nazwy temu parkowi było jedynie wstępem do jego rewitalizacji. Chcemy, aby to miejsce stało się kolejnym ważnym punktem, świadczącym o przywiązaniu i czci z jaką jarociniacy podchodzą do bohaterów Powstania Wielkopolskiego – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. W miejscu, w którym dziś znajduje się ośrodek zdrowia, w czasie powstania funkcjonowało dowództwo okręgu wojskowego VI obejmującego powiaty jarociński, gostyński, koźmiński, krotoszyński, pleszewski i rawicki. Dowódcą okręgu był major Zbigniew Ostróg-Gorzeński, którego pomnik w otoczeniu rzeźb powstańców stanie w setną rocznicę wybuchu powstania i odzyskania przez Polskę niepodległości. Historia zatoczyła koło – Park przy ośrodku zdrowia wrócił do nazwy pierwotnej, a miejsce pamięci ofiar II wojny światowej wraca tam, gdzie pochowano pierwsze jej ofiary, czyli na skwer przy ulicach Wrocławskiej i Dąbrowskiego.

 

Elementy przestrzenne ku pamięci ofiar

Od końca XIX wieku na skwerze przy ul. Dąbrowskiego i Wrocławskiej wznosił się krzyż upamiętniający ofiary epidemii, które przez lata chowano tu w zbiorowym grobie. Po rozpoczęciu modernizacji skweru krzyż został zdemontowany i  przekazany parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Jarocinie. Po zakonserwowaniu zostanie zamontowany na skrzyżowaniu ulic: Wiślanej i Ługi – informuje Robert Kaźmierczak, z-ca burmistrza Jarocina. Po modernizacji, w miejscu starego, drewnianego krzyża stanie nowy, stalowy krzyż. Pojawią się także inne stalowe elementy przestrzenne dedykowane żołnierzom poległym na wszystkich frontach II wojny światowej oraz bohaterskim mieszkańcom Ziemi Jarocińskiej poległym w latach1939-1950. - Tablice upamiętnią także pamięć o pomordowanych i przetrzymywanych w obozach, gettach i więzieniach oraz pamięć o cywilnych ofiarach wysiedleń, przesiedleń i wypędzeni – dodaje Robert Kaźmierczak.  Nie zapomniano też o żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz o tych, którzy ponieśli śmierć na nieludzkiej ziemi. Jedna z tablic poświęcona zostanie bohaterom ruchu oporu i konspiracji pod okupacją hitlerowską i sowiecką. Wszystkie tablice będą podświetlone, dzięki czemu będą czytelne także po zmroku.

Nawierzchnia skweru zostanie utwardzona, wokół pojawi się nowa wieloletnia roślinność, a przy alejkach zamontowane zostaną ławeczki i kosze na śmieci. Cały skwer zostanie oświetlony. Prace mają zakończyć się na przełomie kwietnia i maja br.

Projekt modernizacji parku przygotowali Piotr Kociński – architekt krajobrazu z pomocą Marceliny Pilarczyk – architektki. Oboje wcześniej byli laureatami nagrody burmistrza Jarocina na najlepszą pracę magisterską poświęconą Ziemi Jarocińskiej.

Inwestycję realizują wspólnie Gmina Jarocin i Zakład Usług Komunalnych w Jarocinie. Jej łączny koszt to kwota ok. 267 tys. zł.

 
 


FotorelacjaReklama: Praca dla opiekunek osób starszych Niemcy, Anglia | Promedica24


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.


Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie

Reklama internetowa w gazecie


Polub nas na Facebooku

Reklama internetowa w gazecie

iJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet