reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

PsiaArka Krotoszyn - Szkolenie Psów
Reklama firmy Inspiro Design oferująca szeroką gamę płytek ceramicznych

Zapytaj prawnika
Reklama - ogłoszenie o pracęPartner gazety internetowej iJarocin.pl
Reklama internetowa w gazecie


Jarocin

Dzieje wysiedlonych

2017-11-28 09:41:13

Zdjęcie: jarocin.pl
78 lat temu Niemcy rozpoczęli wysiedlenia mieszkańców powiatu jarocińskiego do Generalnego Gubernatorstwa. Na spakowanie się dawali 15-20 minut. Premiera "Podróży do miejsc nakazanych", filmu o tych wydarzeniach, odbędzie się w rocznicę pierwszych wysiedleń, w niedzielę 10 grudnia o godz. 15.30 w kinie "Echo" w Jarocinie.

Najpierw Niemcy spędzili Polaków do budowanego jeszcze klasztoru oo. Franciszkanów, dziś budynków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Właścicieli ziemskich, nauczycieli, lekarzy, wysokich urzędników zwieźli do ośrodka w Cerekwicy.

9 grudnia pod eskortą niemieckich  żołnierzy jarocinianie zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowy. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Rozpoczęła się podróż do miejsc nakazanych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej, Żarnowa...

Od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy wysiedlili z powiatu jarocińskiego (obejmującego wówczas także Pleszew) ponad 3.600 osób.

Po 78 latach cztery jarocinianki pojechały do miejsc wysiedlenia. Odnalazły "swoje" wojenne domy i ludzi, których rodziny udzieliły im pomocy. Wróciły wspomnienia, którymi podzieliły się z filmowcami z Amatorskiego Klubu Filmowego JAR.

Pozostały dramatyczne historie, przyjaźnie i wdzięczność. O tym jest ten film.

Premiera "Podróży do miejsc nakazanych" odbędzie się w rocznicę pierwszych wysiedleń, w niedzielę 10 grudnia o godz. 15.30 w Kinie "Echo" w Jarocinie. Po projekcji zaplanowano spotkanie z bohaterkami i twórcami filmu. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kinie "Echo" i w kawiarni "Filmowa".

 

 
Źródło: jarocin.pl

REKLAMA - TEL-MAX - telefony komórkowe, nowe i używane


< Reklama internetowa w gazecie
Napisz list do naszej gazety internetowej

Reklama internetowa w gazecie
Reklama lombardu w Jarocinie
Reklama strony WWW
Autopromocja zakładki taxi

Reklama internetowa w gazecie
Reklama internetowa w gazecieiJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet