reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

REKLAMA - TEL-MAX - telefony komórkowe, nowe i używane

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Jarocinie.


Partner gazety internetowej iJarocin.pl

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

Reklama internetowa - Zamów reklamę!

Reklama internetowa w gazecie
Niedziela
24
marzec
2019
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Reklama internetowa - Zamów reklamę!
Jarocin

Co jest w stawie i Lipince?

2018-02-02 10:31:34

Zdjęcie: jarocin.pl
Z dużego stawu w Parku Radolińskich w Jarocinie pobrano próbki wody i mułu, a także próbki wody z Lipinki. W laboratorium Aquanet w Poznaniu zostaną przebadane pod kątem zanieczyszczeń. Wyniki badań odpowiedzą na pytania o jakość wody wpływającej do stawu i wypełniającej zbiornik.

Badania są przygotowaniem do prac związanych z rekultywacją stawu i koryta Lipinki na obszarze Parku Radolińskich. Za kilka tygodni planowane jest stopniowe spuszczanie wody, odłowienie ryb, a następnie osuszenie dna zbiornika, z którego będzie wybierany muł. W zależności od wyników badań laboratoryjnych, osad będzie mógł być wykorzystany do rekultywacji terenów zieleni lub pól, a jeśli zostanie uznany za odpad niebezpieczny, to zostanie przekazany na składowisko. - Można się spodziewać zanieczyszczeń ropopochodnych, gdyż zarówno do rzeki, jak i stawu odprowadzane są wody deszczowe – podkreśla zastępca burmistrza Jarocina, Robert Kaźmierczak. Niewykluczone, choć mało prawdopodobne, jest też wykrycie zanieczyszczeń fekalnych, gdyż na biegu Lipinki między mostem nad ul. św. Ducha, a mostem nad ul. Kasztanową znajduje się aż 14 wypustów rurociągów. - Część z nich powstała kilkadziesiąt lat temu i nigdy nie została naniesiona na żadne mapy- informuje zastępca burmistrza. Zbadana zostanie też zawartość związków biogennych (związki azotu i fosforu) w wodzie, mogących pochodzić z nawożenia pól uprawnych.

 

Wyniki badań pobranych próbek pomogą też w doborze roślinności, która pojawi się wokół brzegu stawu i pływających roślin ozdobnych. W ramach prac rekultywacyjnych zostaną zbudowane nowe umocnienia skarp i linii brzegowych stawu oraz Lipinki. Przeprowadzona zostanie także renowacja istniejących zastawek, które pozwalają na regulowanie poziomu wody w stawie i jej cykliczną wymianę. Jesienią, po zainstalowaniu oświetlenia i monitoringu, ma zostać otwarta część parku za pałacem Radolińskich. Zostaną tam odtworzone historyczne aleje, które prowadziły również do Lipinki i dalej przez kładki w kierunku kościoła św. Marcina. W związku z tym nad rzeką będą zbudowane nowe przejścia piesze, nawiązujące do tych istniejących jeszcze w okresie II wojny.

Ostatnie prace oczyszczające staw i umacniające jego brzegi były prowadzone w latach 2000-2001.

W pobraniu próbek pomogła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarocinie.
Źródło: jarocin.pl


Reklama: Praca dla opiekunek osób starszych Niemcy, Anglia | Promedica24


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.


Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie

Reklama internetowa w gazecie


Polub nas na Facebooku

Reklama internetowa w gazecie

iJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet