reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej

Zapytaj prawnika

PsiaArka Krotoszyn - Szkolenie Psów
Reklama firmy Inspiro Design oferująca szeroką gamę płytek ceramicznych

Reklama internetowa w gazecie
Reklama - ogłoszenie o pracęPartner gazety internetowej iJarocin.pl
Reklama internetowa w gazecie

Czwartek
13
grudzień
2018
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Jarocin

Chlorki i siarczany w stawie

2018-02-19 07:38:16

Rozpoczęły się prace związane z rekultywacją stawów i koryta Lipinki na obszarze Parku Radolińskich. Od kilku dni stopniowo ze stawów spuszczana jest woda. Przez kolejny miesiąc staw będzie osuszany.

Realizowane w jarocińskim parku przedsięwzięcie obejmuje szereg zadań, takich jak wykonanie nowych nawierzchni drogowych i ścieżek pieszo–rowerowych, monitoring parku, jego oświetlenie i uporządkowanie zieleni. Ważnym elementem tych prac jest także remont urządzeń wodnych, połączonych ze sobą stawów: dużego i małego wraz z ich odmuleniem, a potem umocnieniem skarp i linii brzegowych. Te inwestycje będą wymagały użycia ciężkiego sprzętu, dlatego wykonywane muszą być w pierwszej kolejności.

 

Stąd od kilku dni w stawie stopniowo spuszczana jest woda, po kilka centymetrów dziennie. Następnie zbiornik zostanie osuszony, a potem wybrany zostanie z niego muł. Zanim jednak zaczęto spuszczać wodę, pobrano jej próbki, które zostały przebadane w laboratorium Aquanet pod kątem zanieczyszczeń. Przebadano także wodę Lipinki. Na biegu Lipinki między mostem nad ul. św. Ducha a mostem nad ul. Kasztanową znajduje się aż 15 wypustów rurociągów. - Część z nich powstała kilkadziesiąt lat temu i nigdy nie została naniesiona na żadne mapy - informuje Robert Kaźmierczak zastępca burmistrza. Wyniki badań pokazały, że woda Lipinki jest znacznie bardziej zanieczyszczona niż woda stawu. Wykazano bardzo silne zanieczyszczenie Lipinki bakteriami fekalnymi.  Może to świadczyć o nielegalnym spuszczaniu ścieków z domostw albo zrzucie gnojowicy. - Jakość wody w stawie jest lepsza, ponieważ nie prowadzono w nim wymiany wody, a Lipinka omija zbiornik rurociągiem - informuje Łukasz Witczak, specjalista z zakresu ochrony środowiska i ekologii i miasta. - W stawie stwierdzono podwyższoną zawartość chlorków i siarczanów, co świadczy o dopływie ścieków opadowych i wód roztopowych. Nie stwierdzono jednak zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi – dodaje. Wyniki badań pobranych próbek pomogą też w doborze roślinności, która pojawi się wokół brzegu stawu i pływających roślin ozdobnych, takich jak lilie wodne.

 

Na czas remontu z okolic stawu z pewnością wyprowadzą się kaczki, ale nie ma się co martwić, bo kaczki powrócą. Wokół stawu ustawione zostaną tabliczki z informacjami o prawidłowym dokarmianiu kaczek - karmą a nie chlebem, który szkodzi zarówno kaczkom, jak i jest jednym z elementów zanieczyszczających stawy. W ramach remontu urządzeń wodnych przeprowadzona zostanie także renowacja istniejących zastawek, które pozwalają na regulowanie poziomu wody w stawie i jej cykliczną wymianę. Jesienią, po zainstalowaniu oświetlenia i monitoringu, ma zostać otwarta część parku za pałacem Radolińskich. Zostaną tam odtworzone historyczne aleje, które prowadziły również do Lipinki i dalej przez kładki w kierunku kościoła św. Marcina. W związku z tym nad rzeką będą zbudowane nowe przejścia piesze, nawiązujące do tych istniejących jeszcze w okresie II wojny.Reklama internetowa w gazecie
Napisz list do naszej gazety internetowej

Reklama internetowa w gazecie
Reklama lombardu w Jarocinie
Reklama strony WWW
Autopromocja zakładki taxi

Reklama internetowa w gazecie
Reklama internetowa w gazecieiJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet