reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej

Zapytaj prawnika

PsiaArka Krotoszyn - Szkolenie Psów
Reklama firmy Inspiro Design oferująca szeroką gamę płytek ceramicznych

Reklama internetowa w gazecie
Reklama - ogłoszenie o pracęPartner gazety internetowej iJarocin.pl
Reklama internetowa w gazecie

Czwartek
13
grudzień
2018
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Jarocin

Capstrzyk na Rynku

2017-11-10 07:49:23

Zdjęcie: Tomasz Bartkowiak
Wczoraj na jarocińskim Rynku odbył się capstrzyk. W czasie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odczytano Apel Poległych oraz oddano salwę honorową.

Punktem kulminacyjnym uroczystości w ceremoniale wojskowym było podniesienie flagi państwowej przy rozbrzmiewających dźwiękach hymnu narodowego.

 

W czasie uroczystości burmistrz Jarocina Adam Pawlicki podkreślił, że w Jarocinie tradycja obchodów Święta Niepodległości jest bardzo silnie zakorzeniona. - Dodatkowo wzmocniona jest wspomnieniem o bohaterach Powstania Wielkopolskiego, którzy dzięki naszej pamięci i naszemu patriotyzmowi nie odchodzą w zapomnienie – powiedział burmistrz Pawlicki.

 

Uroczystość odbyła się 9 listopada. Dla jarocinian jest to data wyjątkowa ze względu na wydarzenia, które miały miejsce w nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku w jarocińskich koszarach. To właśnie one zapoczątkowały otwartą walkę zbrojną Polaków o wolność w zaborze pruskim. Burmistrz Adam Pawlicki przywołał podczas uroczystości opis wydarzeń sprzed 99 lat autorstwa Stanisława Karolczaka:  „Było to dnia 9 listopada 1918 roku. W dniu, kiedy Poznań i Warszawa jeszcze nie były wolne, Jarocin już słuchał polskich piosenek narodowych - napawał się widokiem polskich barw narodowych. Zaiste, miasto i powiat Jarocin zdobyły palmę pierwszeństwa!" Włodarz gminy zaznaczył również, że  i obecnie Jarocin znany jest z nowatorskich i odważnych decyzji w wielu dziedzinach. - Jesteśmy liderem rządowego programu „Mieszkanie Plus”, szczycimy się mianem lidera inwestycji w Polsce, tak jak nasi przodkowie nie boimy się nowych wyzwań. Zawsze jednak pamiętamy, by w pochodzie ku lepszej przyszłości nie zapominać o tak ważnych elementach jak nasza lokalna historia, duma narodowa i wartości ogólnoludzkie – powiedział burmistrz Pawlicki.

 

W uroczystości wzięli udział m.in. żołnierze, harcerze, kombatanci oraz liczne poczty sztandarowe szkół, członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz mieszkańcy Jarocina. Rozpoczęło ją złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Jarocin, ppłk. Jarosławowi Grzesznikowi przez dowódcę uroczystości, mjr Jacka Gochno. Następnie dokonano podniesienia Flagi Państwowej przy rozbrzmiewających dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego”. W trakcie capstrzyku odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową, a przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej powstańców wielkopolskich. Całość uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu.

 

Po zakończeniu capstrzyku zgromadzeni na rynku jarociniacy wspólnie śpiewali piosenki patriotyczne. Przy blasku ogniska rozbrzmiewały dźwięki i słowa „Roty”, „Białych róż”, „O mój rozmarynie”  czy „Piechoty”. Śpiewaczemu wydarzeniu przewodniczyła Szkoła Muzyczna YAMAHA.Fotorelacja
Reklama internetowa w gazecie
Napisz list do naszej gazety internetowej

Reklama internetowa w gazecie
Reklama lombardu w Jarocinie
Reklama strony WWW
Autopromocja zakładki taxi

Reklama internetowa w gazecie
Reklama internetowa w gazecieiJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet