reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej


Ogłoszenie - Jan Dziedziczak kandydat na europosła
Patronat Medialny - Targi Export Expo

AUTOPROMOCJA - Napisz list do naszej redakcji ijarocin.pl

REKLAMA - TEL-MAX - telefony komórkowe, nowe i używane


Partner gazety internetowej iJarocin.pl

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

Reklama internetowa - Zamów reklamę!

Reklama internetowa w gazecie
Piątek
24
maj
2019
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Jarocin

Budki lęgowe w parku

2019-03-08 13:51:57

Ponad 50 budek lęgowych dla ptaków, domków dla nietoperzy i wiewiórek montowanych jest w parku przy ul. Szubianki. Prawie 100 kolejnych pojawi się wkrótce w Parku Radolińskich.

Zakończył się pierwszy etap prac, które od początku lutego prowadzone były w parku przy ul. Szubianki. 
Polegały one na usunięciu drzew suchych, zagrażających bezpieczeństwu oraz zakłócających walory kompozycyjne parku. Odsłonięte zostały m . in. okazałe dęby, rosnące wzdłuż cieku wodnego - wyjaśnia inspektor nadzoru prac w drzewostanie dr. inż. Marzena Jeleniewska Jankowska.   - Cięcia pielęgnacyjne koron drzew polegały na usunięciu suchych, obumarłych gałęzi wraz z jednoczesnym usunięciem odrostów z pni, z nadaniem właściwego kształtu koronie. Prace te miały na celu poprawę stanu sanitarnego drzew, ich statyki oraz eliminację wad budowy koron. Przeprowadzono też prace pielęgnacyjne krzewów - dodaje.
 
 
Kolejnym etapem prac w parku przy ul. Szubianki jest montaż 55 budek lęgowych dla ptaków, domków dla nietoperzy i wiewiórek. Ich montaż ma na celu stworzenie lepszych warunków siedliskowych dla ptaków. Dotychczas w parku przy ul. Szubianki nie było budek lęgowych. Prace prowadzone są w uzgodnieniu z ornitologami i przy wsparciu jarocińskich obserwatorów i miłośników ptaków. Dobrane zostały różne typy budek w zależności od gatunków występujących lub pożądanych. - Niemal każdego dnia w parku Szubianki i w Parku Radolińskich jest pan Edward Tomaszczyk, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. O jarocińskich ptakach wie chyba wszystko, zna każde miejsce gniazdowania, każdą dziuplę. Całkowicie bezinteresownie swoją olbrzymią wiedzą dzieli się z ekipą prowadzącą i nadzorującą prace, podpowiada, a dziś pomaga w montażu budek - mówi zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak. Dzięki sugestii pana Edwarda w parku przy ul. Szubianki została zamontowana także budka dla pójdźki - niewielkiej sowy, która jeszcze niedawno mieszkała w zburzonych zabudowaniach dawnej centrali nasiennej. - Pan Edward wierzy, że jeśli pojawi się odpowiedni domek, to i pójdźka wróci w ten fyrtel Jarocina. Wtedy będzie można usłyszeć głos rozpoznawany przez niektórych miłośników sów jako nawoływanie "póóójdź" (stąd polska nazwa - pójdźka), będący niejako zaproszeniem do odwiedzenia parku - dodaje zastępca burmistrza.
 
W marcu odbędzie się też montaż prawie 100 budek lęgowych dla ptaków oraz domków dla nietoperzy i wiewiórek także w Parku Radolińskich.  Kiedy w obu parkach nasadzone zostaną nowe drzewa i krzewy, stworzone zostaną znacząco lepsze warunki do gniazdowania i siedliskowania ptaków. - Wspominam o tym, bo wielokrotnie słyszałem od osób spędzających dużo czasu w parkach, że wiele ptaków, ze względu na prowadzone prace, uciekło. Jeśli nawet tak się stało, to - jak zapewniają ornitolodzy - wkrótce wrócą. W przyszłym roku w parkach powstaną ścieżki edukacyjne poświęcone mieszkającym tam ptakom, aby miejsca te były nie tylko obszarami do rekreacji, ale i prowadzenia zajęć dla uczniów z naszych szkół - zapowiada zastępca burmistrza .   
 
Prace w parkach prowadzone są w ramach projektu „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie obejmujący parki, skwery i zieleń przyuliczną". Gmina Jarocin uzyskała na to zadanie 12,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Ogłoszenie - Witold Tomczak kandydat na posła do europarlamentu

Ogłoszenie - Życzenia na Dzień Mamy od Posła Piotra KaletyReklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.


Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie

Reklama internetowa w gazecie


Reklama internetowa w gazecie

iJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet