reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

PsiaArka Krotoszyn - Szkolenie Psów
Reklama firmy Inspiro Design oferująca szeroką gamę płytek ceramicznych

Zapytaj prawnika
Reklama - ogłoszenie o pracęPartner gazety internetowej iJarocin.pl
Reklama internetowa w gazecie


Jarocin

"Martwe dusze i zwykła kradzież..." - nieprawidłowości w ZGO

2018-02-01 11:02:00

Zdjęcie: jarocin.pl
- W naszym mniemaniu dochodziło do złamania prawa na wielu płaszczyznach, dlatego natychmiast po powzięciu wiedzy o nieprawidłowościach, w grudniu 2014 roku, złożyliśmy doniesienie do prokuratury - mówi burmistrz Adama Pawlicki na temat zarzutów postawionych Mariuszowi Z., byłemu prezesowi jarocińskiej spółki ZGO.

- Okazuje się, że te rzeczy, które wskazywaliśmy, jak zatrudnianie martwych dusz, niegospodarne zarządzanie majątkiem, czy też zwykła kradzież, miały miejsce, bo prokurator potwierdził to w akcie oskarżenia, który zostanie skierowany do sądu. Wiele szczegółów dowiemy się też w trakcie procesu byłego prezesa, który myślę, że powinien być jawny. Dotyczy spółki gminnej i publiczność oraz media powinny mieć dostęp do jego przebiegu. Myślę, że tam wiele „ciekawych”, a niestety przykrych dla spółki gminnej, wydarzeń jeszcze ujrzy światło dzienne - mówi włodarz Jarocina.

Władze miasta, wraz z zarządem ZGO sp. z o. o. w Jarocinie. odniosły się do zarzutów prokuratorskich, postawionych Mariuszowi Z., byłemu prezesowi spółki ZGO, któremu grozi osiem lat więzienia. Prokurator zarzuca podejrzanemu m.in. niedopełnienie obowiązków i przywłaszczenie mienia. - Nie ma naszej zgody i nie pozwalamy na to, żeby w spółkach komunalnych były nieprawidłowości. Konsekwencje muszą zostać wyciągnięte - uważa burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

 

Mariusz Z. był prezesem ZGO od 25 marca 2013 r. do grudnia 2014 r. Przejął  firmę po prezesie Mariuszu Małyniczu, który wcześniej pozyskał wielomilionową dotację na rozbudowę zakładu. Tydzień po ogłoszeniu dobrej dla spółki informacji o pozyskaniu 85 mln zł, prezes Małynicz został odwołany ze stanowiska, a po miesiącu powierzono tę funkcję Mariuszowi Z. Zmiany w spółce były konsekwencją zmiany władzy w gminie.

Firma, którą wybrano w przetargu do realizacji inwestycji z opóźnieniem i nieterminowo realizowała zadanie, co stworzyło groźbę konieczności oddania 85 mln zł dotacji, a to byłoby jednoznaczne z upadkiem firmy.

W ślad za kolejną zmianą władzy w gminie i powrotem Adama Pawlickiego pod koniec 2014 r., zmieniła się też władza w zarządzie ZGO i do spółki wrócił jej wieloletni prezes Mariusz Małynicz. Zdecydowane działania pozwoliły zakończyć realizację inwestycji w terminie. W czasie prac wyszły jednak na jaw nieprawidłowości. - W okresie kierowania spółką przez Mariusza Z., zrezygnował z pełnienia funkcji przewodniczący rady nadzorczej spółki i od momentu jego rezygnacji przez następne pół roku rada nadzorcza nie działała. To kluczowy moment w funkcjonowaniu spółki, z pogwałceniem obowiązującego prawa, które nakazuje minimalną częstotliwość odbywania rad nadzorczych raz na kwartał – mówił podczas konferencji Witosław Gibasiewicz, zastępca burmistrza Jarocina, prezes ZGO sp. z o.o. - Jak wynika z dokumentów, w tym czasie były prezes formalnie działał bez umowy o pracę, nie było rady nadzorczej, bo ówczesny burmistrz Martuzalski nie zwoływał nadzwyczajnego walnego, które powołałoby nowego przewodniczącego rady. To pokazuje współdziałanie w negatywnym sposobie kierowania spółką nie tylko prezesa, ale także byłego burmistrza  Martuzalskiego – mówił W. Gibasiewicz. Wśród materiałów dowodowych można znaleźć maila, w którym Mariusz Z. powołuje się na uzgodnienia z burmistrzem Martuzalskim w sprawie nie zwoływania walnego zgromadzenia.

 

Sprawa Mariusza Z. jest wielowątkowa, dlatego prokuratura dopiero teraz postawiła zarzuty, po trzech latach od zgłoszenia nieprawidłowości przez obecne władze gminy i nowy zarząd spółki. Podejrzanemu zarzucono niedopełnienie obowiązku zajmowania się sprawami majątkowymi spółki poprzez zawieranie nieuzasadnionych ekonomicznie umów oraz zatwierdzanie płatności. Mariuszowi Z. postawiono zarzuty przywłaszczenia mienia z majątku spółki w wysokości 45 tys. zł oraz „doprowadzenia przedstawicieli organów spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez zawarcie nowej umowy o pracę, na podstawie której w przypadku rozwiązania stosunku pracy przysługiwać miałoby podejrzanemu jednorazowe odszkodowanie w wysokości ponad 115 tys. zł”. Wobec byłego prezesa zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 20 tys. zł oraz zakaz opuszczania kraju. Teraz akt oskarżenia trafi do sądu, który określi zakres odpowiedzialności Mariusza Z. i pozwoli na szersze poznanie kulisów tego procederu.
Źródło: jarocin.pl

REKLAMA - TEL-MAX - telefony komórkowe, nowe i używane


< Reklama internetowa w gazecie
Napisz list do naszej gazety internetowej

Reklama internetowa w gazecie
Reklama lombardu w Jarocinie
Reklama strony WWW
Autopromocja zakładki taxi

Reklama internetowa w gazecie
Reklama internetowa w gazecieiJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet