31

Taekwondo

"Białe Tygrysy" na turnieju w Warszawie

2018-09-26 13:24:54

Udany start zanotowały reprezentantki MUKS Białe Tygrysy Jarocin w rozgrywanym po raz kolejny w Polsce turnieju rangi Pucharu Świata, Warsaw Cup & Polish Open 2018.

Mimo braku zdobyczy medalowych aż cztery zawodniczki z Jarocina: juniorka Natalia Wosiek oraz kadetki Aleksandra i Joanna Szymczak oraz Marta Stasik otarły się o strefę medalową, zajmując ostatecznie 5. miejsca.

W tegorocznej edycji Warsaw Cup & Polish Open 2018, rozgrywanej na warszawskim Torwarze, wystartowało ponad 1500 zawodniczek i zawodników z całego świata. W tym gronie znalazła się również ośmioosobowa ekipa Białych Tygrysów w składzie: seniorka Zuzanna Kaczmarek, juniorki -Alicja Kowańdy, Martyna Stasik i Natalia Wosiek oraz cztery kadetki - Aleksandra i Joanna Szymczak, Marta Stasik i Weronika Smołaga.

Najbliżej strefy medalowej, przegranej notabene jednym punktem, była juniorka Natalia Wosiek. W pierwszej rundzie niespodziewanie, ale w pełni zasłużenie pokonała Brytyjkę (8:4), natomiast ćwierćfinał przegrała minimalnie jednym punktem z późniejszą srebrną medalistką, zawodniczką z Chorwacji (6:7). Z grano Białych Tygrysic dwie walki wygrała kadetka Joanna Szymczak. W pierwszej rundzie pokonała zdecydowanie zawodniczkę z Andory (17:6), w drugiej walce okazała się również zdecydowanie lepsza od reprezentantki Irlandii (11:20), natomiast dopiero w ćwierćfinale przegrała z Polką Patrycją Januszko z AZS UWM Olsztyn (1:15). Równie na 5. miejscu swój start ukończyła siostra - bliźniaczka Joanny, Aleksandra Szymczak. W pierwszej rundzie Aleksandra miała los wolny, w drugiej pokonała Holenderkę (14:13), natomiast w walce o medal uległa zawodniczce z Bośni i Hercegowiny (10:18). Na tej samej pozycji swój start zakończyła również kolejna kadetka Marta Stasik. W swoim pierwszym starciu pokonała zawodniczkę z Izraela (17:14), natomiast w walce decydującej o wejściu do strefy medalowej przegrała zdecydowanie z reprezentantką Białorusi (1:17).

Po jednym pojedynku wygrały jeszcze dwie Białe Tygrysice, które jak się okazało później miały też dużego pecha w losowaniu. Startująca po raz kolejny wśród seniorek Zuzanna Kaczmarek w pierwszej rundzie okazała się zdecydowanie lepsza od zawodniczki z Bośni i Hercegowiny, natomiast w drugim starciu przegrała z rozstawioną z nr 3 w tym turnieju, Serbką Aleksandrą Radmilovic (4:9). Serbka nie poprzestała jednak na tym zwycięstwie i bardzo pewnie awansowała do finału, w którym pokonała turniejową „1”, obecnie zawodniczkę AZS AWF Warszawa, a wychowankę Białych Tygrysów, Patrycję Adamkiewicz (9:14). Zuzanna może być jednak po raz kolejny zadowolona ze swojego startu, gdyż dzięki wygranej zdobyła kolejne punkty do rankingu światowego i olimpijskiego World Taekwondo. Podobnego pecha, ale tym razem w rywalizacji juniorów miała Alicja Kowańdy. Wygrała ona zdecydowanie pierwsze starcie w Norweżką (16:5), by w drugiej rundzie przegrać z późniejszą złotą medalistką, reprezentantką Irlandii (12:22).

Swoje pierwsze starcie przegrała Weronika Smołaga, która minimalnie uległa Greczynce (6:7). Podobny los spotkał Martynę Stasik, która po wolnym losie w pierwszej rundzie, w drugiej przegrała z  Brytyjką 18:39.

- Według mnie dziewczęta spisały się bardzo dobrze. Był to bowiem dla nas start kontrolny, a dodatkowo pierwszy występ po przerwie wakacyjnej. Jak to zawsze zdarza się w pierwszych walkach oczywiście wkradło się parę błędów i teraz będziemy nad tym pracować, aby je wyeliminować przed kolejnymi imprezami. Należy jednak zauważyć, że obsada turnieju w Warszawie była na bardzo wysokim poziomie i już wygranie jednej, czy drugiej walki to ogromny sukces. Oczywiście, mam mały niedosyt, gdyż przy odrobinie szczęścia, albo większej wierze we własne umiejętności byliśmy naprawdę blisko wywalczenia choćby jednego medalu. Z drugiej strony praktycznie większość zawodniczek, poza Zuzanną i Alicją, startowały w wyższych kategoriach wagowych, a dla Marty czy Joanny był to debiut w tej rangi imprezie, natomiast dla Weroniki był to pierwszy start w gronie Białych Tygrysów po letniej zmianie barw klubowym. Teraz szykujemy się już do październikowych startów, a mamy ich zaplanowanych bardzo dużo. Jako pierwsze do boju ruszą aż cztery zawodniczki, które wystartują na początku miesiąca w Mistrzostwach Polski Seniorów, później mamy Puchar Polski w Legionowie oraz Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, a ukoronowaniem tego intensywnego miesiąca będzie organizowany przez nasz klub White Tigers Cup Jarocin 2018 - informuje Józefina Nowaczyk-Wróbel, trener MUKS Białe Tygrysy Jarocin.